Milyen szankciók? – rekordmennyiségű orosz földgázt vásárolt az EU 2023-ban
A szakértő rámutatott, Oroszország az Egyesült Államok után Európa második legnagyobb LNG-szállítójává lépett elő, megelőzve Katart.
Szerintük a cég a háborút finanszírozza.
Közleményt jelentetett meg csütörtökön az ukrán Nemzeti Korrupciómegelőzési Ügynökség (NAZK), amelyben az Oroszország által vívott háború nemzetközi finanszírozójának titulálják a svájci Nestlé céget.
Azt írják: bár az orosz piac a Nestlé globális tevékenységének alig több mint 2 százalékát teszi ki, a vállalat még „nem merte elhagyni a a terrorista államot”, és 2022 év elején még hét darab üzemet tartott fenn Oroszországban. A Nestlé egyébként azzal magyarázta döntését az ukránok szerint, hogy továbbra is ellátja a helyieket alapvető árucikkekkel, és teljesíti az ottani mintegy 7000 alkalmazottjával szembeni kötelezettségeit.
Felrója a cégnek a közlemény, hogy orosz adatok alapján 2022-ben 374 millió dollár értékben importált nyersanyagokat és félkész termékeket Oroszországba, 2023 első kilenc hónapjában ugyanez az import 271 millió dollár értékben történt.
A NAZK közleményében azt is állította, hogy a vállalat az alapvető termékek előállításához szükséges nyersanyagok importja mellett megpróbált „titokban technológiai berendezéseket küldeni Oroszországba saját üzleti tevékenységének fejlesztéséhez” az országba.
Ezután a közlemény azzal vádolja meg a Nestlét, hogy nem tanult a történelem leckéjéből, hiszen a második világháborúban „a náci német hadseregnek is szállított élelmiszert, valamint a Hitler-ellenes koalíciónak is”.
Nyitókép: Arthur Nicholas Orchard / Hans Lucas / AFP. Illusztráció